גמילה מצרכים
ניקי היא כלבה בת שנה וחצי שאומצה בגיל 5 חודשים על ידי זוג מקסים שגר בדירה קטנה בחיפה. הזוג לא הצליח לגמול את ניקי מצרכים. הם פנו למאלף כלבים, ניסו להנחות אותה בדרכים חדשות… ללא הצלחה. כשניקי היתה בת שנה וחצי, הבעל התייאש. נמאס לו “להפריד את הסיכות מהעיתונים” אמר, כדי שלא תיפצע. “כשאנו יוצאים לטיולים, ניקי לא עושה צרכים, אלא רק משחקת”.

הבעיה: השאירו לה אלטרנטיבה להמשיך לעשות את הצרכים בבית, שכן בסביבה הביתית הופיעו עיתונים פזורים בכל מקום. מה שהוביל לכך שהיא הבינה שזו הסביבה לעשות צרכים ולא אחרת. לא היה לה צורך לעשות בחוץ, הבית היה השירותים, והגינה הציבורית היתה למשחקים.

המאלף המעלף: קבענו לניקי זמנים קבועים לאכילה, טיולים ותוכנית תגמולים, אספנו את כל העיתונים מהבית והרגלנו את ניקי לעשות צרכים בחוץ בלבד. ברגע שניקינו את הסביבה, הוצאנו את ניקי לטיולים תכופים ונתנו משובים חיוביים, הצלחנו לגמול אותה תוך שבוע בלבד.

נשיכות 

רחל ועמית הביאו הביתה גורה מהממת בשם ליבי, מאוהבים בה עד השמיים אבל מוטרדים מהעובדה שהיא כל הזמן נושכת. ישבנו לשיחה עם לימור, מאלפת מעלפת שהמליצה להם:

1. להבין למה ליבי נושכת: האם זה נובע מניתוק מהיר מהאמא, רצון לתשומת לב, רצון לשחק, האם הם מעודדים אותה לעשות זאת?

2. להניע אותה לבצע פעולה אחרת, להסיח את דעתה באמצעות משחק, קימה מהמושב, הליכה וכו’…

בשפה המקצועית של מאלפי הכלבים ישנו מונח שנקרא עיכוב נשיכה, כאשר גור נושך, יש לצעוק צעקה כאב “אווץ” בעת ביצוע הנשיכה, ולאחר מכן להעביר לו מסר חיובי כמו “כלב טוב”. זה עבד! רחל מספרת שליבי הבינה את המסר, הגירויים החדשים שהעניקו לה עזרו מאוד.

חפירה בגינה
גינה לי, גינה לי חביבה… אבל מה עושים שהכלב חופר וכל פעם במקום אחר? 

הדבר ה-1 שיש לזכור שהכלב לא עושה את זה במטרה להרוס את הגינה או את הפרחים. חפירה באדמה בקרב כלבים מסמלת התנהגות נורמלית ואינסטינקטיבית עבורם, יתכן שהוא עושה זאת בגלל נסיבות מסויימות כגון: 

• נותר לבד בחוץ למספר שעות • שעמום • משחק • חרדה • גנטיקה/כלבים נברנים • פריקת אנרגיה • מזג אוויר חם וצמא כדי לטפל בבעיה זו, חשוב לנסות להבין מה מבין הנ”ל מתאים, ואז ליישם מספר אסטרטגיות למיגור התופעה. 

5 טיפים שיכולים לתרום: 

1. פעילות גופנית מספקת: פריקת אנרגיה אינה מסתכמת בטיול קצר, אלא באימון, טיול ארוך, משחק בגינת כלבים ועוד. 

2. חברה ואינטראקציה: השקיעו זמן במשחק ובאינטראקציה עם הכלב שלכם מדי יום. למד את הכלב שלך פקודות או טריקים חדשים. 3. צעצועים: שמרו בחצר צעצועי לעיסה מעניינים כדי להעסיק את הכלב כשאתם לא בסביבה, משחקי חשיבה, כדור ועוד. 

4. קבעו פינה מוצלת: במזג אוויר חם, כלבים עשויים לחפור כדי לשכב באדמה הקרירה. הם עשויים גם לחפור כדי לספק לעצמם מחסה מפני קור, רוח או גשם או כדי למצוא מים. ספקו עבורם את הנוחות המקסימלית. ניתן גם לפרוס שטיח קירור.

5. אזור חפירה ‘מקובל’ חלופי: בחרו אזור בגינה/חצר המותרת לחפירה. שימו שם עצם, או צעצוע אהוב. אם הוא משתף פעולה ומפסיק את החפירה בשאר המקומות, וחופר רק במקום החפירה המותר תגמלו וחזקו אותו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *